Ukraiński potencjał – warsztaty IV i V

Ukraiński potencjał – warsztaty dla młodych, przedsiębiorczych osób z Ukrainy 

Informacje w języku ukraińskim przedstawiamy poniżej
 

6 grudnia, godz. 15:30 – 18:30

W Poznaniu oraz naszym regionie mieszka i pracuje wielu Ukraińców, stanowiących największą grupę obcokrajowców. Z tego kraju pochodzi też najwięcej, bo 1/3, uczących się u nas zagranicznych studentów.

Mając na uwadze dynamicznie zmieniający się rynek pracy, a także nową możliwość, jaką dla rozwoju miasta stanowią osoby przyjeżdżające z Ukrainy, postanowiliśmy specjalną część Forum Rozwoju Miast dedykować przedsiębiorczości młodych osób: ich potrzebom, możliwości realizacji własnych pomysłów i wyzwań, jakie przed nimi stoją.

Dzięki warsztatom uczestnicy będą wiedzieli jak rozpocząć przygotowanie do własnej działalności, jak odnaleźć się na rynku pracy, gdzie i w jaki sposób jej szukać, jak stać się aktywnym mieszkańcem. Poznają też sukcesy innych osób, które rozpoczęły realizację innowacyjnych projektów. Dowiedzą się jak można realizować własne pomysły biznesowe,
a przede wszystkim jakich błędów unikać.

Warsztaty zostały podzielone na dwie odrębne, równoległe sesje (do wyboru).

Warsztat #4: Krok po kroku do własnej firmy 

Skoncentrujemy się na tym co trzeba zrobić, by założyć własną firmę. Przedstawione zostaną formalne i prawne uwarunkowania związane z rejestracją i prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki.

Prowadzenie: Agata Ocieczek, Miasto Poznań – Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa

Warsztat #5: Pomysł – biznes – innowacje: współpraca i wsparcie w działaniu

Będzie to prezentacja i wymiana doświadczeń z przedstawicielami: organizacji wspierających innowacyjne przedsięwzięcia, inkubatorów przedsiębiorczości, ale także organizacji współpracujących z osobami Ukrainy również w innych obszarach. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak włączyć się w życie miasta. Będziemy także szukać rozwiązań, będących odpowiedzią na codzienne problemy.

Prezentacje/dyskusja: – Roman Niedzielski, Tomasz Smolarz – InQbator – Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Karolina Kotkowska – YouNick, Oleksii Kurinnyi – Kawiarnia Szop, Anton Bulakh, dr Izabela Czerniejewska – Migrant Info Point, Anna Potrzebowska – Miasto Poznań, Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, Ola Kuźmicz – Fair Play Job.

Prowadzenie: Anna Aleksandrzak, Miasto Poznań, Wydział Rozwoju Miasta

Uczestnicy: osoby z Ukrainy – studenci, młodzi pracujący, a także ci, którzy planują rozpocząć własną działalność i wejść na poznański rynek pracy.

Warsztaty prowadzone będą w języku polskim z tłumaczeniem na ukraiński.

Na oba warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona (20 miejsc na każdy warsztat) i decyduje kolejność zgłoszeń. O zakwalifikowaniu na warsztaty poinformujemy drogą e-mailową.

Rejestracja na warsztaty.

Prelegentki i prelegenci

 
Anton Bulakh
| urodził się w Kijowie. Jest absolwentem School of Form w Poznaniu i współwłaścicielem firmy Weyes. Celem działania firmy jest innowacyjna usługa, która pozwala klientowi współtworzyć kształt oprawek optycznych przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej. Powstały w ten sposób model jest następnie drukowany w 3D i trafia do odbiorcy już jako produkt końcowy.
 
Dr Izabela Czerniejewska
| koordynatorka projektów w Migrant Info Point (MIP), prezeska Fundacji Centrum Badań Migracyjnych. Praca rzecz cudzoziemców była zawsze jej „oczkiem w głowie”. W MIP pracuje od 2014 roku. Zajmuje się również badaniami cudzoziemców i uchodźców w Polsce oraz w Poznaniu, a obszarem jej szczególnych zainteresowań jest aspekt edukacji cudzoziemców w Polsce. Prowadzi szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce wielokulturowej. Doktor etnologii i autorka książki „Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce”.
 
Karolina Kotowska
| manager marketingu w YouNick Technology Park i YouNick Mint Venture Capital. Od 10 lat zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem strategii marketingowych oraz organizacją różnego rodzaju wydarzeń edukacyjnych od warsztatów po konferencje na kilkaset osób. Współorganizatorka trzech edycji jednej z największych konferencji marketingowych w Poznaniu „Marketing i Technologia”. W latach 2013 – 2016 dyrektor marketingu w poznańskim Collegium Da Vinci (dawne WSNHiD)
 
Oleksii Kurinnyi
| 24 letni student Europejskiej Wyższej Szkoły Biznesu w Poznaniu. Pochodzi z Ługańska. W Poznaniu mieszka od września 2015 roku. Współzałożyciel Kawiarni SZOP w Poznaniu.
 
Ola Kuźmicz
| promuje zasadę Fair Play w procesie poszukiwania i oferowania pracy oraz zatrudnienia osób zza granicy na terenie RP. Wspiera firmy w trudnym procesie legalizowania pobytu i pracy pracowników spoza Unii Europejskiej. Asystuje pracodawcom w pełnoprawnym procesie rekrutacji na odległość prowadzonym przez Fair Play Job. Priorytetem działalności Fair Play Job – firmy rekrutacyjno-legalizacyjnej, której działaniami kieruje jest sukcesywne podnoszenie standardów w zakresie zatrudnienia cudzoziemców oraz przeciwdziałanie naruszeniom i nieprawidłowościom związanym z ich zatrudnianiem. Jest inicjatorką przedsięwzięć mających na celu postrzeganie wielokulturowości w naszym najbliższym otoczeniu (w mieście, w pracy, w szkole), jako wartości dodanej. Ściśle współpracuje z Konsulatem Honorowym Ukrainy Poznaniu od początku jego działalności. Z pasji i zainteresowania angażuje się w działania Stowarzyszenia POLSKA-UKRAINA, w którym dawniej budowała kontakty z mediami. Zarządzała wieloma projektami kulturalnymi i charytatywnymi, m. in. takimi jak: Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna czy akcja pomocy osobom poszkodowanym na kijowskim Majdanie.
 
Roman Niedzielski
| specjalista ds. inkubacji i obsługi firm w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się doradztwem w zakresie modeli biznesowych, biznesplanów oraz rozwijania kreatywności. Ponadto wspiera firmy-lokatorów PPNT w nawiązywaniu kontaktów z przedsiębiorcami z ośrodków innowacji w Polsce. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla firm z sektora MŚP oraz dla przyszłych przedsiębiorców (zrealizował ok. 150 audytów innowacyjności i 20 sesji facylitacyjnych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach). W swojej karierze doświadczenie zdobywał także w bankowości i administracji publicznej.Absolwent Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z zakresu Analizy Finansowej Przedsiębiorstw w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
 
Agata Ocieczek
| pracuje w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Obecnie pracuje w przestrzeni pracy wspólnej +JEDEN. Od kilku lat wspiera cudzoziemców w procesie zakładania działalności gospodarczej. Współrealizuje program Startup Poznań. W ramach warsztatów „Ukraiński potencjał” poprowadzi warsztat #4: „Krok po kroku do własnej firmy”.
 
Anna Potrzebowska
| pracuje w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania, od roku na stanowisku koordynatora Przestrzeni Pracy Wspólnej „+jeden”. Od kilku lat zaangażowana w pracę na rzecz wspierania przedsiębiorczości, zarówno w zakresie biznesu tradycyjnego, jak i firm technologicznych. Prowadzi i organizuje szkolenia dla przedsiębiorców oraz osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, zajmuje się także doradztwem biznesowym. Od lat współpracuje z wieloma poznańskimi instytucjami wsparcia biznesu, promując przedsiębiorczość i przedsiębiorców.
 
Tomasz Smolarz
| specjalista ds. obsługi firm w Dziale Inkubacji i Obsługi Firm w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM w Poznaniu. Zajmuje się szeroko rozumianą obsługą firm komercyjnych zlokalizowanych na terenie PPNT, dbając o wychodzenie na przeciw potrzebom lokatorów w tematach okołobiznesowych.
W pracy wykorzystuje kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej oraz pełnieniu obowiązków menadżera stoiska ds. obsługi klienta. Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek: Socjologia).
Anna Aleksandrzak
| pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. kontaktów instytucjonalnych. Kulturoznawczyni,  absolwentka MPA. Zajmuje się współpracą z organizacjami i sieciami skupiającymi jednostki samorządu terytorialnego, a także mechanizmami współpracy na obszarach metropolitalnych. Kierowała projektami „polskiej pomocy”. Pracuje w Wydziale Rozwoju Miasta UMP. W ramach Forum Rozwoju Miast będzie prowadzącą warsztaty dla osób z Ukrainy: „Pomysł – biznes – innowacje: współpraca i wsparcie w działaniu”.

 

ТРЕНІНГИ:

Український потенціалтренінги для молодих підприємливих людей з України

 

У Познані та в нашому регіоні живе і працює багато українців, які становлять найбільшу групу чужоземців. Українське походження також має найбільша кількість – 1/3 від усіх студентів із закордону, які навчаються у нас.

Беручи до уваги ринок праці, який динамічно змінюється, а також нову можливість, яку становлять для розвитку міста люди, що приїжджають з України, ми вирішили присвятити спеціальну частину Форуму Розвитку Міст підприємницькій діяльності молоді: їх потребам, здатності реалізовувати свої власні ідеї та виклики, які постають перед ними.

Завдяки тренінгам учасники знатимуть, як розпочати підготовку до заснування власного бізнесу, як знайти себе на ринку праці, де і як шукати роботу, як стати активним громадянином. Вони також дізнаються про історії успіху інших людей, які почали впроваджувати інноваційні проекти. Вони навчаться, як можна реалізувати свої власні бізнес-ідеї, і насамперед – яких помилок слід уникати.

Тренінги було поділено на дві окремі, паралельні секції (на вибір).

Секція 1: Крок за кроком до власної компанії

На ній ми сконцентруємося на тому, що потрібно зробити для того, щоб заснувати власну компанію. Будуть представлені формальні та юридичні умови, пов’язані з реєстрацією і веденням індивідуальної господарської діяльності та компанії.

Сесія 2: Ідея – бізнес – інновації: співробітництво і підтримка діяльності

Це буде презентація та обмін досвідом з представниками: організацій, які підтримують інноваційні підприємства, бізнес-інкубатори, а також організації, що також співпрацюють з представниками з України в інших сферах. Учасники тренінгу дізнаються, як брати участь у житті міста. Також ми спільно шукатимемо рішення, які дають відповідь на щоденні запитання.

Учасники: представники з України – студенти, працююча молодь, а також ті, хто планує розпочати власну справу та увійти на познанський ринок праці.

Робоча мова семінарів: польська з перекладом на українську.

На обидва тренінги обов’язкова попередня реєстрація. Кількість місць обмежена (20 місць на кожен тренінг), до уваги братиметься черговість реєстрації.

Реєстрація на тренінги.